Zalety i wady wyjazdu jako opiekunka osób starszych, gdy posiada się własną działalność gospodarczą

5
(4)

Wielokrotnie w trakcie pracy spotykam się z osobami, które jeżdżą na zagraniczne wyjazdy do opieki, jako osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Warto przyjrzeć się powodom, dla których sporo z nas wybiera tę formę rozliczenia. Może coś Was zaskoczy i przekona do tej opcji? Może też być zupełnie inaczej… Nie mniej jednak zapraszam do lektury!

Zalety:

  1. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma swoje wady, ale ma też wiele zalet. Myślę, że jedną z większych jest możliwość wrzucenia w koszty prowadzenia firmy wiele wydatków, jakie opiekunka ponosi w trakcie wykonywania swojej pracy. Są to chociażby koszty przejazdu, kupna środków ochronnych itd.
  2. Większa elastyczność. W poprzednim wpisie wspominałam o tym, że wiele firm podpisujących umowy, zastrzega w nich np. ile miesięcy w ciągu roku trzeba spędzić w pracy. W przypadku przedsiębiorstw, które współpracują z opiekunkami prowadzącymi działalność, te elastyczność jest większa, bo w takim układzie jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem. 😉
  3. Wybór środka transportu, który dla Ciebie jest najlepszy. Jedną z rzeczy, które mi osobiście przeszkadzały w trakcie współpracy w oparciu o umowę zlecenie, był narzucony transport. Nie rozumiałam tego kompletnie, dlaczego mam się kisić w busie przez wiele godzin, kiedy mam niedaleko bezpośrednie połączenie lotnicze? Wielkie było też zdziwienie moich koleżanek po fachu, kiedy okazywało się, że za bilety lotnicze płaciłam dużo mniej niż za busa, a najczęściej tak bywało. Jeśli mieszka się niedaleko granicy, dobrym rozwiązaniem jest także pociąg, bo niemieckie koleje są wygodnym i szybkim środkiem transportu. Wszystko, tylko nie ten nieszczęsny bus, z kierowcą gadającym przez telefon i pędzącym przez autostradę z prędkością światła. 
  4. Kiedy masz firmę, masz większe możliwości negocjacji swoich zasad. Prawdopodobnie każda osoba pracująca w tej branży, zetknęła się z problemem braku dnia wolnego w ciągu tygodnia. Jest to zbyt poważna kwestia, żeby tak po prostu przejść obok niej obojętnie. Kiedy pracuje się dla firmy, która umywa ręce od wywalczenia wolnego, sprawa jest trudniejsza. Bo rodzina podopiecznego ma jak byk napisane, że firma ma w nazwie „24” i rozumie to w ten sposób, że wolnego (prawie) nie ma. To naprawdę nieprzyjemna sytuacja, kiedy ty walczysz o coś, co się tobie należy jak psu miska, a firma nie wspiera, bo przecież nie będą się wykłócać z rodziną podopiecznego. Kiedy jednak masz własną działalność, zawsze możesz powiedzieć, że jeden dzień wolny to jest warunek współpracy i kropka.
  5. Wybór rodziny to Twój wybór. Nikt nie narzuca Ci, że np. musisz jechać w taki region Niemiec, bo z Twojego województwa, to można jechać tylko tam. O takich „kwiatkach” pisałam w poprzednim wpisie.

Wady:

1. Działałność = koszty. W dodatku, to Ty jesteś osobą odpowiedzialną za dopilnowanie, żeby wszystko było opłacone na czas. Szczęście masz, jeśli do Twojej dyspozycji jest dobra firma księgowa, wtedy problemów jest trochę mniej, ale tylko trochę. Wszak i tej osobie trzeba również patrzeć na ręce, taka jest prawda. Warto też wiedzieć, że nie każdej osobie prowadzenie działalności gospodarczej się opłaca. Na pierwsze lata ZUS daje prezent w postaci preferencyjnych warunków, ale co dalej?

2. Samodzielność. Coś, co dla jednego jest zaletą, dla drugiego jest wadą. Jeżdżąc jako firma, bierzesz na barki organizację całego wyjazdu.

3. Jeśli ktoś poszukuje klientów na własną rękę, bez jakiejkolwiek firmy pośredniczącej, może być to nawet nie do końca bezpieczne. To jest kwestia, która mnie osobiście zawsze powstrzymywała przed interesowaniem się ogłoszeniami np. w Internecie czy w markecie, że naprawdę nie wiadomo, jakie warunki zastanie się na miejscu. 

4. Choroba może dotknąć każdego, ale w szczególnie trudnej sytuacji są osoby będące na tzw. swoim. Jeśli nie pracujesz i nie posiadasz ubezpieczenia chorobowego, sytuacja może zrobić się naprawdę bardzo nieciekawa. 

Jakie jest Twoje zdanie na temat współpracy? Preferujesz własną działalność gospodarczą, a może wolisz pracować w oparciu o umowę?

Pozdrawiam w mroźne, grudniowe popołudnie

 

Podobał Ci się artykuł? Oceń go!

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 4

Na razie brak ocen. Bądź pierwsza!

Dodaj komentarz

cztery + szesnaście =